چه زمانی لاستیک لیفتراک را باید تعویض کنیم؟

چه زمانی لاستیک لیفتراک را باید تعویض کنیم؟

به صورت کلی لاستیک لیفتراک در دو نوع عرضه می‌گردد که شامل لاستیک توپر و لاستیک توپر فلزی می‌گردد. در این مقاله قصد داریم، پرسش چه زمانی لاستیک لیفتراک رو باید تعویض کنیم؟ را به صورت کامل برای شما بازگو کنیم. 

طول عمر مفید لیفتراک، نوع لاستیک سنگین، دوره‌های بازرسی لیفتراک، کاربرد لاستیک سنگین و در نهایت تعداد ساعات کاری مفید سیستم را در گروه لاستیک وکیلی قسمت‌های بعدی به شما معرفی خواهیم کرد. 

لیفتراک

 

 

طول عمر مفید لاستیک لیفتراک

یکی از نکات مهم در تعویض لاستیک، لیفتراک‌هایی با بازدهی پایین است. این امر موجب می‌گردد بهره‌وری و کارایی تا حد امکان افزایش یابد و هر چه سریعتر به یک سرمایه تبدیل گردد. زمانی که راندمان کاهش پیدا کند، به دلیل توقف ساعات خط تولید، هزینه‌های بیشتری را متحمل می‌شوید. 

یکی از اشتباهات متداول در در کارخانه‌ها، استفاده بیش از حد مجاز از لیفتراک است. در ادامه این روند باید مدت زمان طولانی‌تری را برای نگهداری لیفتراک‌ها به کار گیرند. توجه داشته باشید که این کار هزینه‌های پنهانی به دنبال دارد که موجب کاهش سودآوری خواهد شد و بسیاری از کارخانجات آن را رعایت نمی‌کنند. 

برند اصلی لیفتراک نقش مؤثری در طول عمر سیستم دارد. تاریخ انقضا، فشار کار زیاد و در نهایت خرید لاستیک ارزان قیمت و بی کیفیت کارایی را تا حدامکان کاهش می‌دهند.  اگر لاستیک لیفتراک از مدل بادی باشد، بایستی از آن به درستی استفاده کنید تا دچار خسارات و آسیب‌های مالی و جانی نشوید. عدم تعادل لیفتراک و سقوط بارها از جمله مشکلات متداول، لاستیک لیفتراک بادی می‌باشد. لاستیک‌های توپر چون انعطاف پذیری پائینی دارند نمی‌توانند باعث انتقال ارتعاشات شوند و منجر به کمر درد اپراتور و خستگی زودرس می‌شود.

لیفتراک مانند سایر دستگاه‌ها دارای طول عمر مفید است که در صورت توجه نکردن به آن دچار مشکلات عدیده خواهند شد. 

زمان عوض کردن لیفتراک شامل نکاتی می‌باشد که در این قسمت با مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهید شد: 

  • • شدت و سختی کار
  • • تعداد ساعات کار 
  • • نوع و تناوب بازرسی دستگاه 
  • • نوع لیفتراک و سال ساخت آن 

نوع لاستیک لیفتراک

لاستیک لیفتراک در دو دسته بادی( پنوماتیک ) و توپر( لاستیک سنگین) قرار داده می‌شوند. همان‌طور که از نام لاستیک‌های بادی مشخص است، خاصیت ارتجاعی و الاستیکی دارند که مناسب سطوح ناهموار می‌باشند. یکی از نکات مهم در استفاده از لاستیک سنگین، تنظیم بودن باد است که روی عواملی همچون سایش و استهلاک سیستم تأثیر می‌گذارد. هدف کارخانجات از ساخت لیغفتراک‌های با کیفیت، افزایش طول عمر و مانور پذیری بیشتر آن است. به همین خاطر توصیه می‌گردد باد لاستیک لیفتراک، حدالامکان به صورت روزانه بررسی شود. 

به صورت معمول عمر مفید لیفتراک ها معادل ۱۰ سال است. نگهداری لیفتراک بعد از این زمان صرفه اقتصادی ندارد و توصیه نمی‌گردد. 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که لیفتراک‌های داخلی که شامل گازی، دیزلی و بنزینی هستند در مقایسه با لیفتراک های برقی طول عمر کوتاه‌تری دارند. زیرا از قطعات کم‌تری ساخته شده‌اند. 

بیشتر بخوانید : برای خرید لاستیک سنگین همین حالا اقدام کنید .

 

لاستیک

کاربرد لاستیک لیفتراک

مهم‌ترین عامل در طول عمر لیفتراک‌ها، نحوه استفاده صحیح شما از دستگاه است. به صورت معمول لیفتراک‌هایی که در محیط و آب و هوای ناگوار استفاده می‌شوند، عمر طولانی ندارند و به سرعت از بین می‌روند. بدیهی است لیفتراک‌هایی که در مواد نگهدارنده و خورنده به کار گرفته می‌شوند عمر کوتاهی در مقایسه با لیفتراک های مورد استفاده در کارگاه‌ها با تهویه مناسب دارند. هرچقدر راهروها در کارخانجات عریض‌تر باشند، فشار کار وارد بر دستگاه کمتر و زمان بازدهی افزایش می‌یابد. 

هیچ عنوان استفاده از لاستیک توپر در سطوح ناهموار توصیه نمی‌شود زیرا کارکرد و بازدهی دستگاه را کاهش می‌دهد. از لاستیک‌های توپر هنگامی که با اشیاء تیز و برنده سر و کار دارید و یا در موادی با خورندگی بالا قرار می‌گیرند، بهره می‌برند. لاستیک‌های توپر انعطاف پذیری پائینی دارند و ارتعاش آن‌ها به نسب پائین است. به همین خاطر نمی‌توان از آن به عنوان جایگزین نوع دیگر لیفتراک استفاده کرد. 

از عوامل دیگری که روی طول عمر سیستم تأثیرگذار است، آب شور و دمای بالا است که به شکلی باورنکردنی عمر لیفتراک را کاهش می‌دهد. 

بیشتر بخوانید : خرید لاستیک آپولو را با گروه لاستیک وکیلی انجام دهید .

تعداد ساعات کار لاستیک لیفتراک

میزان استفاده شما از لیفتراک در طول ماه، سال و همچنین تعداد دفعات که به کارگیری سیستم بر طول عمر مفید دستگاه تأثیرگذار است. 

اگر رانندگان به موقع آب و روغن سیستم را سر قبل از هر شیفت کاری بررسی نکنند، دستگاه مدت زمان زیادی کار نمی‌کند. زمانی لیفتراک صرفه اقتصادی خواهد داشت که تعداد ساعات کاری به ۲۰۰۰ ساعت برسد.

توجه داشته باشید که ابعاد تایرها برحسب اینچ محاسبه می‌شوند. اعداد بر اساس ظرفیت حمل بار، سرعت و سایر عوامل تعیین می‌گردند.

دوره‌های بازرسی لاستیک لیفتراک

تأثیر بازرسی بر روی طول عمر مفید سیستم را از یاد نبرید. به خاطر داشته باشید که اگر طبق برنامه و جدول زمان‌بندی، لیفتراکرا بازرسی کنید، طول عمر آن به صورت مشخصی افزایش می‌یابد. تعداد شیفت‌هایی که از لیفتراک استفاده می‌کنید را هرچقدر کاهش دهید، طبیعتاً عمر دستگاه بیشتر می‌شود. 

از مهم‌ترین نکات هنگام استفاده از لیفتراک، فشار وارد بر آن است که هنگام لیفت کردن بار تفاوت‌هایی دارد. هنگام استفاده از لیفتراک بایستی راهنمایی‌هایی که روی دستورالعمل آن نوشته شده است را رعایت فرمائید و طبق جدول اعداد، فشار باد لاستیک‌ها را تنظیم نمائید. 

هنگامی که از خودرو به مدت طولانی استفاده می‌کنید به تایر و لاستیک ماشین فشار وارد می‌شود. در این حالت احتمال دارد شکل ظاهری تایر خودرو تغییر کرده و یا حرکت ماشین دچار مشکل شود. ممکن است این سؤال برایتان پیش آید که چه زمان باید لاستیک لیفتراک را تعویض کرد؟ لاستیک لیفتراک دارای سایزهای متنوعی می‌باشد.

جمع بندی: 

همان‌طور که در این مقاله بررسی کردید: نگهداری لیفتراک بعد از چند سال، صرفه اقتصادی نخواهد داشت زیرا به شدت هزینه بر و وقت گیر است. برند مورد استفاده لیفتراک نیز در زمان تعویض و جایگزینی به شدت تأثیرگذار می‌باشد. اگر بازرسی‌ها، تعمیرات و نگهداری در شرایط ایده آل انجام گیرد، طول عمر سیستم به صورت شگفت انگیز افزایش خواهد یافت. توجه داشته باشید اگر تنها زمان‌های خرابی و معیوب شدن لیفتراک تعمیرات انجام دهید، عمر مفید سیستم نه تنها افزایش نمی‌یابد بلکه کاهش می‌یابد. 

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و پاسخ پرسش‌های خود را در زمینه لاستیک لیفتراک و زمان تعویض آن به دست آورده باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه